%20logo_ox1%20(kopia).jpg)
Du kan behöva bygglov för upplag, materialgårdar och fasta förvaringsanläggningar beroende på deras storlek och var du vill placera dem.
Upplag och materialgårdar används för förvaring utomhus. Det kan till exempel handla om:
Fasta cisterner och andra fasta anläggningar används för kemiska produkter som är hälso- och miljöfarliga, eller för varor som kan orsaka brand eller andra olyckor.
Du behöver bygglov om åtgärden:
Du behöver inte bygglov för en fast förvaringsanläggning om anläggningen uppfyller något av följande:
Tänk på
Även om du kan anlägga ett upplag, materialgård eller anläggningar utan bygglov så får de inte strida mot detaljplanens bestämmelser. Du kan se om fastighet omfattas av en detaljplan eller områdesbestämmelser på vår karta.
Kontaktinformation
Om du behöver komma i kontakt med oss på bygglovsenheten är du välkommen att mejla oss. För att garantera en rättsäker handläggning och spårbarhet i ett ärende är utgångpunkten att alla uppgifter i ett ärende ska lämnas skriftligt.
Oxelösunds kommun
Miljö- och samhällsbyggnadsförvaltningen
613 81 Oxelösund
Besöksadress
Höjdgatan 26
Telefon 0155-380 00
E-post bygg@oxelosund.se